Polski Ład - co zmieni się w leasingu? - Fleet Leasing
+48 502 354 254 kontakt@fleetleasing.pl

Polski Ład – co się zmieni w leasingu samochodów?

Polski Ład to największe od lat zmiany podatkowe, które w niektórych obszarach wywracają przedsiębiorcom świat do góry nogami. Jedną z nich jest rozliczenie auta w leasingu. Oto najważniejsze różnice pomiędzy tym, co jest, a tym co będzie.

Ustawa została podpisana przez prezydenta, więc jest już pewne, że wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Przynosi duże zmiany w kwestii leasingu pojazdów. Oto dwie największe i uderzające w przedsiębiorców zmiany.

Wykup do majątku prywatnego i PIT – nie 6 miesięcy a 5 lat

Obecnie samochód po leasingu można wykupić do prywatnego majątku i po 6 miesiącach sprzedać jako osoba prywatna, nie płacąc od sprzedaży podatku dochodowego. Warunek był jeden – auto nie mogło trafić do majątku firmy.

Od 2022 roku będzie można zrobić dokładnie to samo, ale dopiero po 5 latach, jeśli chce się uniknąć zapłaty podatku. Jeśli auto zostanie sprzedane wcześniej, trzeba będzie zapłacić podatek. Co więcej, sprzedaż do majątku prywatnego będzie uznawana za dochód firmy.

Jeśli chcecie uniknąć powyższego, a już macie auto w leasingu, warto je spłacić i wykupić do końca 2021 r. Zmiany dotyczą nie tylko umów podpisanych w przyszłym roku.

Ostatnia rata leasingu – podatek od wartości

Do tej pory przedsiębiorca myśląc o pozostawieniu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, mógł decydować się na niską ratę wykupu (często 1 proc. wartości). Zazwyczaj była to kwota podobna do każdej innej raty leasingowej, co w praktyce oznaczało nabycie auta na własność za nawet ok. 1000 zł. Obecnie to od tej kwoty trzeba zapłacić podatek VAT, jeśli przenosimy auto do majątku prywatnego.

W 2022 roku VAT będzie płacony nie od ceny nabycia, lecz od wartości pojazdu. W praktyce oznacza to znacznie wyższą podstawę do odliczenia, np. nie 500–1000 zł np. 30–40 tys. zł. Zatem VAT do zapłaty to już nie ok. 100, lecz kilka tysięcy złotych.

ŹRÓDŁO: https://biznes.autokult.pl/42977,polski-lad-co-sie-zmieni-w-leasingu-samochodow